Obec Lúka

Oficiálna web stránka obce

Dnes je , meniny oslavuje

  • Obec LÚKA
  • Hlásenia z obecného rozhlasu
  • Kaštiel z roku 1676
    Kaštiel z roku 1676
  • Kostol Sedembolestnej Panny Márie
    Kostol Sedembolestnej Panny Márie

Rozvoj energetických služieb v obci Lúka

Audit

Hlásenie z obecného rozhlasu

Hlásenia z obecného rozhlasu

Informácie o COVID-19

Informácie o chorobe COVID-19

Počasie

 

Obecná knižnica 

Obecná knižnica  Otvorené každú stredu od 14:00 do 17:30

Obecná knižnica 
Otvorené každú stredu
od 14:00
do 17:30

 

  

Facebookové novinky

Virtuálny cintorín Lúka

vircin

Povinné zverejňovanie

zverejnene

Výber z našich foto galérií (O Obci->Foto)

IKT učebňa ZŠ Lúka

WIFI PRE TEBA - OBEC LÚKA

Lesná spoločnosť Lúka

Lesná spoločnosť Lúka, pozemkové spoločenstvo zastrešuje spoločenstvo vlastníkov lesných pozemkov a pasienkov od 2.7.1996. Celková výmera Lesnej spoločnosti predstavuje 429 ha, z čoho 224 ha je trvalý trávnatý porast, 131 ha les a 72 ha iné.

Aktuality a aktivity môžete sledovať na jej webovej a FB stránke. 

web: https://lesnaspolocnostluka.webnode.sk/

FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100088881547763

     Archeologické nálezy svedčia o tom, že územie okolo Tematína bolo známe už pravekému človeku. Pri skalnom previse severne od hradu sa našla keramika a obsidiálnová čepielka. Práve tá umožňuje uvažovať o tunajšej prítomnosti človeka v mladšej dobe kamennej 17. Obsidián, nazývaný aj sopečné sklo, má svoje primárne zdroje v zemplínsko-vihorlatskej oblasti na východnom Slovensku. Mohol sa sem dostať s neolitickým človekom priamo, alebo ako výsledok obchodu.
Z roku 1933 pochádza informácia pražského archeológa Jiřího Neustupného, ktorý v potoku pod Tematínom našiel kamennú hladenú sekeru. Vzhľadom na susedné praveké prechody v polohe Marhát a Úhrad možno predpokladať, že popri Tematíne prechádzali obchodné cesty v neskorej dobe bronzovej. Spájali územie Považia a Ponitrím. V roku 1967 pri vodohospodárskych prácach v Lúke v polohe Kaplna sa zistil archeologický nález, ktorý pozostával z fragmentov keramiky, zvyškov ohnísk, ľudských a zvieracích kostí. Z hľadiska archeologického veľmi cenný kostrový hrob s nádobou miskovitého tvaru sa však nezachránil, pretože bol zničený bagrom ešte pred výskumom pracovníkov ÚV SAV o tom, že v staršej dobe bronzovej tu jestvovalo sídlisko a pohrebisko ľudu maďarskej kultúry ( okolo r. 1600 pred. n. l. ).18
Kaplna, alebo tiež Stará dedina, sa stala významnou lokalitou aj inými archeologickými nálezmi. Nachádza sa severovýchodne od obce na sútoku dvoch potokov. Samotný názov Kaplna priviedol na toto miesto archeológa A. Ruttkaya, pracovníka Archeologického ústavu SAV v Nitre, ktorý uskutočnil viaceré výskumy vo svojich rodných Piešťanoch a širokom okolí.
Na Slovensku je okolo štyridsať známych chotárnych názvov typu Kostolec, Kostolište, Kaplna a pod., ktoré naznačujú existenciu zaniknutých sakrálnych stavieb. Názov Kaplna naznačuje a prieskum dopĺňa dovtedy hypotetické predpoklady.
V roku 1969 sa uskutočnil prieskum na východnom okraji obce v kotline ohraničenej strmými vápencovými kopcami – Stredná hora a Babia hora. V areáli záhrady M. Krajčíka sa traduje správa o zaniknutom kostole, údaje o vyoraní nádob a vyplavovaní ľudských kostí pri záplavách. Pred asi šesťdesiatimi rokmi tu našli aj kamenné murivo. Povrchový prieskum zistil náznaky zaniknutej stavby, terén sa tu dvíha nad okolie dva až tri metre. Bolo by potrebné, aby sa v týchto miestach uskutočnil systematický archeologický výskum, ktorý by zodpovedal otázku, či všetky uvedené údaje sú pravdivé. Zatiaľ na základe prieskumu možno konštatovať, že tu stála sakrálna stavba s cintorínom a súčasne v blízkom okolí zaniknutá dedina. Predbežne je tento komplex v polohe Kaplna datovaný do obdobia budovania jednotnej cirkevnej organizácie Uhorska, ktorá spadá najskôr do prvej polovice 11. storočia.
V dohľadnom čase sa na vedeckom podklade uskutočnia v Lúke asi dôležité objavy.19 Z archeologických nálezov na hrade Tematín pochádza desať bližšie neurčených zlatých mincí,20 ďalšia zo súkromnej zbierky B. Pitteka z Piešťan. Dátum jej pôvodu nie je možné pre deformáciu averzu i reverzu určiť.