Obec Lúka

Oficiálna web stránka obce

Dnes je , meniny oslavuje

Základná charakteristika

Obec Lúka leží na styku západného úpätia strednej časti považského Inovca s považským výbežkom podunajskej roviny. Nadmorská výška obce je 198m n.n. v chotári 167-688 m n.n. Povrch chotára tvoria druhotné horniny. Západná časť s vyvinutou priečnou rovňou je odlesnená, východná je porastená teplomilnými dúbravami (Tematínske kopce) a dubovobučinovým lesom.

Obec sa spomína od roku 1246 ako Rethy, doložená je z roku 1263 ako Lúka. Obec patrila ku kráľovskému majetku k panstvu Tematín. V roku 1828 mala 99 domov a 693 obyvateľov, ktorí sa zaoberali poľnohospodárstvom. Tradičné zamestnania zostali aj po roku 1918.

Do Lúky sa dá dobre dostať z Nového Mesta nad Váhom aj z Piešťan, obec je približne rovnako ďaleko od obidvoch miest a z oboch do nej premávajú autobusy po ceste rovnobežnej s diaľnicou. V Lúke môžete vidieť renesančný kaštieľ zo 17. Storočia v parku kaštieľa barokovú kaplnku svätej Márie Magdalény, upravenú koncom 18.storocia.

Známa kojenecká voda Lucka pochádza z prameňa pri obci Lúka v okrese Nove Mesto nad Váhom a tam sa ju plní do fliaš. Dalo by sa teda povedať, že ide o „lúcku“ vodu.

V obci je východisko modrej turistickej značky, ktorá vedie cez hrad Tematín do rekreačného strediska Bezovec. Až na stúpania pri hrade je cela cesta nenáročná a pohodlná, vhodná aj na cykloturistiku.

  zmos logo                   zmo logo                 ROP                 gdpr