Nahlásenie počtu hydiny - vtáčia chrípka

Oznamujeme občanom, že v obci Hubina sa vyskytol prípad vtáčej chrípky. Z uvedeného dôvodu žiadame všetkých obyvateľov obce Lúka, aby nahlásili počty chovanej hydiny a vtáctva držaného v zajatí na obecnom úrade Lúka buď osobne, telefonicky: 033/77 305 66 alebo mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Opatrenia proti výskytu vysokopatogénnej aviárnej influenzy (vtáčej chrípky):

1. Zabezpečiť umiestnenie hydiny a iných držaných vtákov v uzavretých priestoroch alebo v iných priestoroch v chove tak, aby sa minimalizovalo riziko kontaktu držaného vtáctva s voľne žijúcim vtáctvom, alebo s inými zvieratami.
  2. Zabezpečiť vo zvýšenej miere opatrenia biologickej bezpečnosti vo všetkých chovoch hydiny a iných vtákov držaných v zajatí, a to predovšetkým:
  3. dezinfekciu pri vstupoch a východoch z priestorov, v ktorých sa chová hydina a iné vtáky držane v zajatí;
  4. zamedziť priamemu a nepriamemu kontaktu držaného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi (predovšetkým s vodnými druhmi);
  5. voda používaná na napájanie držaného vtáctva nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd prístupných voľne žijúcemu vtáctvu;
  6. bezodkladne oznámiť na RVPS Nové Mesto nad Váhom tel.: +421907753929, +421918627231 akékoľvek príznaky aviárnej influenzy u hydiny a iných vtákov držaných v zajatí podľa kritérií: pokles príjmu krmiva a vody viac ako 20%, pokles v produkcii vajec o viac ako 5% trvajúci dlhšie ako 2 dni, týždenná miera úmrtnosti vyššia ako 3%, akýkoľvek klinický prejav (výtoky z oči, zo zobáka, hnačka, ospalosť, opuch alebo cyanóza lalokov a hrebienkov, nervové príznaky) alebo posmrtnú zmenu, ktorá by mohla naznačovať infekciu HPAI v chove.
  7. Minimalizovať počet ľudí, ktorí prichádzajú do styku s hydinou a inými vtákmi držanými v zajatí; viesť si záznamy návštev v chovoch, kde sa nachádza držane vtáctvo. Každá osoba, ktorá do chovu vstúpi alebo z chovu odíde je povinná prísne dodržiavať opatrenia biologickej bezpečnosti na zabránenie šaleniu aviárnej influenzy.
  8. S celými telami alebo časťami mŕtvych alebo zabitých vtákov naložiť podľa pokynov RVPS Nové Mesto nad Váhom.

Ďalej RVPS Nové Mesto nad Váhom zakazuje:

1. Akékoľvek premiestňovanie živej alebo zabitej /usmrtenej hydiny a iného vtáctva, celých tiel alebo častí mŕtvych voľne žijúcich alebo držaných vtákov (vrátane peria), ich vajec, mäsa a iných produktov Živočíšneho pôvodu a ich vedľajších Živočíšnych produktov v rámci pásma dohľadu, z pásma dohľadu a do pásma dohľadu bez povolenia RVPS Nové Mesto nad Váhom.
  2. Premiestňovanie, rozhadzovanie a inú manipuláciu s použitou podstielkou, hnojom a kalom pochádzajúcim od držaného vtáctva v rámci pásma dohľadu, z pásma dohľadu a do pásma dohľadu, bez povolenia RVPS Nové Mesto nad Váhom.
  3. Konanie trhov, výstav, prehliadok a iné zhromažďovanie hydiny alebo iného vtáctva v pásme dohľadu.
  4. Vypúšťanie vtáctva za účelom zazvernenia revírov.